авг

Међународни сусрет преводилаца украјинске књижевности у Берлину

Posted By :

Професорка Милена Ивановић учествовала је од 25. до 29. августа на првом Међународном сусрету преводилаца украјинске књижевности у Берлину. Овај сусрет у организацији Књижевног колоквијума Берлин (Literarisches Colloquium Berlin) у сарадњи са Украјинским институтом за књигу (Український інститут книги) окупио је 50 учесника из 20 земаља. Током три дана преводиоци су имали прилику да дискутују на бројне теме:  од утицаја рата на рад преводилаца са украјинског језика, отворености друштва за књижевност других земаља, а посебно Украјине, начина промоције превода украјинске књижевности у различитим земљама до чисто преводилачких проблема и финансијских услова рада преводилаца. Учесници су се такође упознали са украјинским књижевним новитетима – публикацијама разних жанрова које су објављене од 2022. године, које су оствариле успех у Украјини, а могле би привући пажњу читалаца и у другим земљама.  Две књижевне вечери представиле су стваралаштво Оксане Луцишине, добитнице Шевченкове награде за 2023. годину, и три песникиње – Ирине Шувалове, Катерине Михалицине и Ирине Старовојт.