Украјинска књижевна недеља: Украјинистика на београдском Сајму књига
Украјинско књижевно стваралаштво је већ другу годину за редом нашло своје место на Међународном београдском сајму књига. Тако је, на овогодишњем, 63. по реду Сајму књига, београдска украјинистика Филолошког факултета, у сарадњи са Амбасадом Украјине у Београду, била у центру дешавања својим разноврсним програмима, промоцијама и дискусијама.
Украјински књижевни штанд ове године је имао више гостију, а међу њима су били Дмитро Чистјак (украјински писац, преводилац, филолог и књижевни критичар), Неда Неждана (украјинска драмска списатељица, песникиња, културолог, преводилац, редитељка и професор на Кијевском националном универзитету „Тарас Шевченко“) као и Андриј Курков (савремени украјински писац, новинар и сценариста).
Гости су се представљали како и на самом Сајму, тако и на Катедри за славистику Филолошког факултета. Дмитро Чистјак је имао прилику да српској читалачкој публици представи збирку изабраних песама у српском преводу под називом „Море у камену“, док је Андриј Курков представио своје стваралаштво. Неда Неждана је учествовала у представљању антологије „Савремена украјинска драма“ на српском језику, као и у округлом столу „Да се предаје и преводи: у потрази за рецептима рецепције савремене украјинске књижевности у Србији“.
Писци су такође за студенте украјинистике и све заинтересоване госте Филолошког факултета одржали и неколико предавања на пар занимљивих тема: Курков је одржао предавање на тему „Еволуција украјинске прозе од 1991. године до данас“, Неждана је говорила о „Тенденцијама савремене украјинске драме“, док је Чистјакова тема разговора била „Нове тенденције у савременој украјинској поезији“.
Од значајнијих књижевних радова, на Сајму је ове године коначно представљена „Савремена украјинска драма“ – антологија на српском језику. О њој су, поред Неде Неждане, чије су драме преведене и налазе се у антологији, говорили такође и Људмила Поповић и Микола Шанта, док је одломке из драма представљених у антологији током програма казивала Хана Селимовић.
Поред промоција и гостовања, времена је било и за дискусију о украјинско-српским књижевно-културним везама. Сходно томе, одржана су два округла стола, у којима су учешће узели професори Универзитета у Београду и Новом Саду, Свеучилишта у Загребу, као и професори Кијевског националног универзитета.
Један од округлих столова био је „Векови пријатељства – размишљање о историји и перспективи украјинско-српских културних веза“. Говорили су Миодраг Сибиновић, Јевгениј Пашченко, Ала Татаренко, Михајло Рамач, Ђура Харди и Мирко Кањух, док је разговор водила Људмила Поповић. Други округли сто је одржан на тему „Да се предаје и преводи: у потрази за рецептима рецепције савремене украјинске књижевности“. Учесници су, поред Неде Неждане, Људмиле Поповић и Миодрага Сибиновића били и Јанко Рамач, Тања Гаев, Милена Ивановић, Јарослав Комбиљ и Андриј Лаврик, док је модератор округлог стола била Јулија Драгојловић.
Међународни београдски сајам књига одржан је на Београдском сајму од 21. до 28. октобра ове године.