мај

Позив на књижевно вече посвећено Миколи Хвиљовом

Од 13. до 31. маја 2018. године биће обележена Међународна научна и културна манифестација «Квадратура троугла: четири дана са Миколом Хвиљовим».

Организатор манифестације је Катедра за украјинску и светску књижевност Харковског националног педагошког универзитета «Г. С. Сковорода».

Манифестацији су се придружили:

Група за украјински језик, књижевност и културу Катедре за славистику Филолошког факултета Универзитета у Београду,

Катедра за славистику Универзитета у Букурешту,

Катедра за историју украјинске књижевности Харковског националног универзитета «В. Н. Каразин»,

Катедра за украјинску књижевност Државног универзитета у Херсону и

Интелектуална заједница «PLATEFORME 15».

Овогодишња верзија манифестације замењује «четири дана» са «четири хронотипа», што омогућава да буде одржана у четири различита дана и у четири различита града: Београду, Харкову, Херсону и Букурешту.

Тема манифестације је «Микола Хвиљовиј међу чуварима архиве / сачуваним у архиви».

У име наставника и студената Групе за украјински језик, књижевност и културу Катедре за славистику Филолошког факултета Универзитета у Београду позивамо вас на књижевно вече, посвећено годишњици смрти украјинског писца

Миколе Хвиљовог (13.12.1893 – 13.05.1933)

ИСТОРИЈА ЈЕДНОГ САМОУБИЦЕ, САЧУВАНОГ У АРХИВИ

1. маја 2018. са почетком у 17 ч

у читаоници библиотеке Катедре за славистику

У програму учествују студенти украјинистике III године: Никола Недовић (у улози Миколе Хвиљовог), Анђелка Радовановић и Олга Марјановић (студенткиње које у архиви проучавају личност и стваралаштво Миколе Хвиљовог) и Емил Зороњић (у улози приватног лекара у одломцима из истоимене новеле М. Хвиљовог, чика Тараса из драме Мина Мазајло Миколе Куљиша, Аркадија Љубченка и Јурија Лавриненка, писаца савременика и пријатеља М. Хвиљовог).

Аутор програма је мр Тања Гаев, виши лектор за украјински језик.

ДОБРОДОШЛИ!